Milyen Európát akarunk?
Mi, erdélyi magyarok sokat vártunk arra, hogy az Európai Unió tagjai legyünk.
Európa a mi otthonunk is, tapasztaljuk az előnyeit, kihasználjuk a lehetőségeit. De érezzük a rossz brüsszeli döntéseket is.
Az életszínvonal várt javulása elmaradt, a hagyományos értékeink háttérbe szorulnak, a schengeni csatlakozásunkat halogatják.
Tudjuk, hogy az Uniónak nincs alternatívája: sem a többi ország, sem a magyarok számára. A magyar emberek most azt várják, hogy az Unió megváltozzon. Az RMDSZ is ezt kéri: új szemléletet, új lendületet és új vezetést Brüsszelbe!
Ott kell lennünk és meg kell próbálnunk változtatni azon, ahogyan a döntéseket hozzák és a forrásokat osztják.
1Az uniós kisebbségvédelmi szabályozásokat támogatni kell és nem gáncsolni!
Tovább fogunk harcolni az uniós kisebbségvédelmi szabályozásért, mert ha ezt mi nem tesszük, senki más nem fogja. Olyan EU-t akarunk, amely háborús helyzetben sem feledkezik meg az alapvető emberi és kisebbségi jogokról: az anyanyelvhasználat, valamint az oktatási és kulturális jogok garantálásáról.
2Kapjuk meg a nekünk járó uniós forrásokat:
településeink fejlesztésére, iskoláink és kórházaink korszerűsítésére, gazdáink és vállalkozóink támogatására. Mindig hatékonyan éltünk a támogatásokkal, az erdélyi, illetve a magyarok lakta régiókba, megyékbe érkező uniós pénzeket jól használtuk fel. Ahhoz azonban, hogy közösségeink gyorsabb ütemben fejlődhessenek, több forrást akarunk, valamint azoknak a programoknak, a kohéziós alapoknak a további fenntartását, amelyek a felzárkózást lehetővé teszik. Támogatjuk, hogy az Unió vonja be a helyi önkormányzatokat is ezeknek a reformoknak az előkészítésébe, különös tekintettel a kohéziós és az agrárpolitikára.
3Az EU itthon segítsen munkahelyeket teremteni a fiataloknak,
ne pedig arra ösztönözze őket, hogy külföldön keressék a megélhetést. Olyan uniós közpolitikákra van szükség, amelyek a szakemberképzés és a szakiskola-hálózat megszilárdítását szolgálják.
4Támogatjuk az uniós minimálbér elvének alkalmazását itthon is
azért, hogy az alacsonyabb jövedelmű családok anyagi helyzete javulhasson.
5Tagállami döntéshozatalt a migráció kezelésében!
Az új migrációs paktum pénzügyi kifizetéseknek álcázva megtartotta a kötelező kvótarendszert. Ez hibás megoldás, ezzel szemben mi azt akarjuk, hogy a tagállamok döntsenek ebben a kérdésben.
6Az ukrán gabona exportja helyett az erdélyi magyar gazdákat, a helyi termékeket támogassa az Unió!
Az európai polgárok, így a mi közösségünk érdeke is, hogy megvédjék az európai gazdákat, megmaradjanak az agrártámogatások, és azokat ne áldozza fel a brüsszeli vezetés az Ukrajnával szembeni kivételes bánásmódnak.
7Több támogatást a kis- és középvállalkozásoknak!
A pandémia, a háború, az energiaválság és a magas infláció sebezhetővé, sérülékennyé tette a kis- és középvállalkozásokat. Támogatjuk a vállalkozók számára vissza nem térítendő támogatásokat fejlesztésekre, innovációra meg munkahelyteremtésre. Az uniós projekteket lebonyolító vállalkozások esetében állami fedezetű kamattámogatott hiteleket kell elérhetővé tenni, amelyekből a cégek az esetleges előfinanszírozásokat, az önrészeket, valamint az árfolyam-különbözetet biztosítani tudják.
8Kevesebb bürokráciát!
Hagyja az Európai Unió a vállalkozóknak és a gazdáknak, hogy azzal foglalkozzanak, amihez értenek: a termeléssel. Ne legyen nehezebb a támogatások lehívása, az Excel táblázatok kitöltése, mint a valódi értékteremtés.
9Méltányos legyen a zöld átállás, ne erőltetett! Biztonságos energiaellátást!
Az Unió az ambiciózus éghajlatvédelmi céljait egyeztesse össze a tagállamok gazdasági lehetőségeivel és társadalmi tűrőképességével. Az uniós vezetés olyan szabályozást kíván bevezetni, amely nemcsak elrugaszkodott a valóságtól, de hatalmas terheket ró az állampolgárokra, a gazdákra, növeli a költségeiket és csökkenti a versenyképességet. A belsőégésű motorok kivezetése és a mobilitás erőltetett villanyosítása hiba, ezzel szemben mi a technológiai diverzifikációt támogatjuk: szintetikus üzemanyagok, hibrid technológiák a kutatás-fejlesztés erőteljes támogatásával. Az európai karbonvám bevezetése tönkreteszi az ipar versenyképességét és elűzi a befektetőket. Ezzel szemben mi a magas technológiájú gyárakat, a fenntartható ipari termelést és az exportokat támogatjuk, ahol jól fizető munkahelyek jönnek létre. Az atomenergia és a földgáz kiiktatása veszélyezteti az energiabiztonságot, ezzel szemben mi a fenntartható új technológiákat támogatjuk, amelyek mellett az atomenergia és a földgáz is megtartja szerepét hosszú távon is.
10Ne védje jobban az EU a medvét, mint a saját állampolgárait!
Csak Romániában 14 embert ölt meg a medve, több mint 150-et sebesített meg az elmúlt években, és több millió lejes károkat okozott a gazdaságokban. A barnamedvék túlszaporodtak a régióban. Ezért Brüsszelnek mihamarabb felül kell vizsgálnia a védett fajokra vonatkozó irányelvet, és meg kell szüntetnie a barnamedve szigorúan védett státuszát.
11Erősebb fellépést a szélsőségesek ellen!
Az Európai Unió vezetőinek nem a kelet-európai országok fele kell erőt mutatnia, hanem a szélsőségekkel szemben. Az igazi bátor hozzáállás az Unió vezetői részéről az lenne, ha az etnikai kisebbségi közösségek ellenségeivel vennék fel a harcot, például az AUR-ral, amely minden eszközzel a magyarokat támadja.
12Olyan Európát akarunk, amelynek súlya van a világban
Csak az az Európai Unió tud biztonságot nyújtani a polgárainak, amely visszaszerzi súlyát a világpolitikában, gazdaságilag versenyképes marad, politikailag megkerülhetetlenné válik a változó világrendben. Az EU-nak képesnek kell lennie arra, hogy megvédje határait és megvédje polgárait. Támogatjuk a védelmi biztos pozíció létrehozását, az európai védelmi ipar és az ehhez kapcsolódó kutatások fejlesztését.